Francouzské klíče

Nejprodávanější

35D700 1
407 Kč –10 %
Původně: 407 Kč  (–10 %)
366 Kč
(302 Kč bez DPH)
krátký nastavitelný klíč
 
930 Kč
(769 Kč bez DPH)
35D124 1
 
361 Kč
(298 Kč bez DPH)
35D123 1
 
255 Kč
(211 Kč bez DPH)
35D122 1
 
202 Kč
(167 Kč bez DPH)
2 položek celkem

Cena

701779
1701779

Značky

Rozměr

Třída

Vymazat filtry

Položek k zobrazení: 2
Nastavitelný klíč s rozsahem 0 34mm z CrV oceli značky Neo
580 Kč bez DPH
702 Kč

Nastavitelný klíč s rozsahem 0-38mm z CrV oceli značky Neo určené pro profesionální řemeslníky a náročné kutily

Kód: 03-014
francozský klíč 150 mm 24mm
Akce
865 Kč –10 %
643 Kč bez DPH
778 Kč

Nastavitelný klíč s rozsahem 0-38mm z CrV oceli značky Neo určené pro profesionální řemeslníky a náročné kutily

Kód: 03-013

Francouzský klíč neboli nastavitelný klíč, lidově říkáme "francouzák". Pokud jste nový v práci a někdo vám řekne dej mi francouzák, není to tak jak to zní. Určitě po vás bude chtít jeden z nejpoužívanějších klíčů všech profíků a i amatérských či zkušenějších kutilů, teda doufáme v to. Název nastavitelný klíč nám napoví tolik, že bychom se nemuseli více rozepisovat, ale udělali jsme to. Pokud si chcete počíst více, tak pokračujte ve čtení.

#ShowMore#

Jeho funkce je stejná jako u jakéhokoli jiného klíče. Povolovat nebo naopak utahovat. Proč jsou tak oblíbené, když je to pouze další klíč? Z názvu nastavitelný, nám plyne jeho největší výhoda, která ve francouzácích spočívá. Jejich hlava nabízí flexibilní rozevírající čelist.

Takže si uživatel může nastavit přesně takovou šířku, jakou potřebuje na matici či šroub. Je tedy velice univerzální. Jeden francouzský klíč nám může nahradit až celé sady klíčů. Ušetří vám tak spousta místa, to se hodí hlavně pokud pracujete v terénu.

Jak pracovat s francouzským klíčem?

Práce s francouzským klíčem nastavitelným je opravdu velice jednoduchá. Pracovat s ním je hračka. Na hlavě klíče je šroub, kterým nastavujeme (posunujeme) jednu čelist. Druhá čelist bývá pevná (nehybná). Lze si tak snadno nastavit rozměr na to, co zrovna potřebujeme. Popsali jsme vám jak postupovat, pokud se rozhodnete pracovat s tímto nastavitelným klíčem

1. krok:

Určíme si velikost spojovacího prvku, se kterým se chystáme manipulovat.

2. krok:

Šroubem si rozevřeme čelisti na velikost, jakou potřebujeme. Některé francouzské klíče mohou mít aretační mechanismus. Na to dávat pozor!

3. krok:

Po nastavení potřebné šířky nám nezbývá nic jiného, než zkusit zda sedí na požadovaný spojovací materiál, kterým chceme otáčet. 

Jak sami vidíte, práce s ním je velice jednoduchá. Vlastně ani nevíme, proč píšeme něco tak snadného. Je to další aspekt, proč je tento druh klíče velice oblíbený. Protože je univerzální a jednoduchý.

Francouzské klíče jsou velice populární, a tak se s nimi můžete potkat snad ve všech dílnách, jak profesionálních, tak i v amatérských. V garážích určitě také nechybí, dokonce i v domácnosti najde své pevné místo.

Proč název francouzský nastavitelný klíč

Slovo v názvu nastavitelný asi netřeba rozebírat, jenže kde se vzalo francouzský nebo dokonce francouzák? Pojďme zabrousit trochu o pár let zpátky do historie. Co se týká historie je to trochu složitější. V roce 1891 jistý Švéd Johan Petter Johansson získal patent na tento druh klíče. Stejný pán zhruba ve stejnou dobu vynalezl instalatérské klíče. Celý svět tedy zná tento klíč i pod názvem "Švédský klíč". Je zajímavé, že u nás je to podle jiné země. 

Kdybyste žili před rokem 1891, mohli jste se s tímto klíčem také setkat. První nastavitelný klíč byl vyroben v Anglii asi o 50 let dříve Angličanem Josephem Stubsem, patent ale získal Švéd. Nespravedlivé že?

Pátral jsem po slově francouzský, nejspíše se název časem zaměnil po skutečném francouzském klíči, který ale vypadá trochu jinak. Připomíná spíše kladivo, bylo a je méně používané a známé. Jak léta plynuly, sami jsme si vytvořili pro nastavitelný klíč přídavek francouzský, který nám časem ještě zlidověl na francouzák.

Rozdíl mezi francouzákem a hasákem?

Chybu, kterou udělá snad každý začínající kutil, nebo i profík. Zamění francouzský klíč s hasákem a není se čemu divit. Tyto ruční nářadí jsou na sebe velice podobné. Hasáky jsou spíše kleště, jejich konstrukce je mohutnější. Čelisti bývají vroubkované a také vytočené většinou o 90° z rukojeti. Zatímco u francouzáku bývají čelisti paralelně (rovně) k rukojetím a také nemají vroubkovaný profil čelistí.