Vrtáky do železa
Nejprodávanější
Kvalitní vrtáky do železa! Ano, s těmi nás vrtání baví. V nabídce najdete široký sortiment vrtáků do železa, kovů, neželezných kovů, plastů a kompozitních materiálů. Chcete-li se u vrtání nenadřít! Potřebujete nejprve dobře znát vrtaný materiál. Existuje několik druhů vrtáků, které můžeme vzít na železo. Každý vrták na železo má své charakteristiky (materiál, úhly špiček a šroubovice). Víte jak vybrat vrták do železa?
#ShowMore#
K vrtání železa nedoporučujeme používat vrtáky vyrobené z nástrojové oceli (NO). Tyto vrtáky se rychle otupí a snadno deformují. Využívají se v domácích dílnách, za předpokladu, že potřebujete vyvrtat jen několik málo otvorů, i tak s vrtákem musíte zacházet co nejjemněji umíte. Nejlepší vrtáky do železa jsou vyráběné z rychlořezných ocelí, (HSS, HSS co5, Co8) a vrtáky ze slinutých karbidů (tvrdokovové).
Vrtáky s válcovou stopkou
Jsou jedním z nejběžně používaných vrtáků do železa. Tyto vrtáky mají standardně stejný průměr stopky po celé délce. Při příliš malých průměrech či na speciální aplikace, může mít stopka vrtáku větší průměr, než jeho řezná část. Také se můžete setkat s vrtákem, který má průměr stopky menší než jeho řeznou část, takovým vrtákům říkáme kovářské vrtáky. Plusem válcové stopky je jeho vysoká přesnost a snadné broušení vrtáků.
Vrtáky s kuželovou stopkou
Vrtáky do železa s kuželovou stopkou slouží především k vrtání větších průměrů. Morse kužel nebo-li kuželová stopka, se upíná přímo do vřetena vrtaček, soustruhů či pomocí adaptéru do vřetena frézky. Na konci stopky nalezneme plochý unašeč, ten zabraňuje protočení vrtáku ve stroji. Výhoda je v přenášení kroutícího momentu přímo na vrták, také snadná výměna nástroje. Vrtáky disponují vysokou přesností.
Stromečkové vrtáky
Také známo jako stupňovité či kuželové vrtáky. Stromečkové vrtáky do železa použijeme k vrtání tenkých materiálů. Výhoda tohoto nástroje spočívá v tom, že jedním nástrojem lze vyvrtat několik průměrů. Umožní vrtání tenkých profilů bez nutnosti předvrtání. Také můžeme použít ke zvětšení již vyvrtaných otvorů. Současně vyvrtá i vystředí otvor. Lze používat i k odjehlování vyvrtaných otvorů.
Sady vrtáků do železa
V našem sortimentu najdete i bohatý výběr sad vrtáků do železa.
Jak poznat vrták do železa?
Jedna z banálních, ale i přesto často kladená otázka. Popíšeme vám 3 nejčastěji používané druhy vrtáků a jak je nejlépe rozeznat. Vrtáky nejjednodušeji rozeznáme dle jeho špičky.
Vrták do železa
Vrtáky do železa mají broušenou špičku bez středícího bodu.
Vrták do dřeva
Vrtáky do dřeva mají středící špičku se dvěma předřezávači
Vrták do betonu
Rozeznáme jej dle karbidové špičky.
Jak nabrousit vrták do železa?
V první řadě je potřeba znát geometrii vrtáku a tu se snažíme co nejpřesněji napodobit. Není to úplně jednoduché jak si většina lidí myslí, neodborným broušením lze vrták i úplně zničit. Internetové diskuze se množí tématy, zda se vyplatí vrták brousit či rovnou koupit nový. Na tuto otázku vám tak úplně neodpovíme, záleží samozřejmě na množství vrtáků, které spotřebujete. Nabroušený vrták nemá stejnou výkonnost jako vrtáky nové.
Existují přípravky pro nabroušení vrtáků, i s těmito přípravky musíte mít zkušenosti a určitou zručnost.
Pokud si chcete sami nabrousit vrták. Máme pro vás jednu užitečnou radu. Nastudujte si geometrii vrtáku, a tu se snažte co nejvíce napodobit! Mezi nejčastější geometrie patří HSS-R a HSS-G.
U vrtáků do železa je nejdůležitější úhel podbroušení. Díky podbroušení nám laicky řečeno vznikne prostor pro odvádění třísek. Nejdříve tedy začneme příčným ostří. Při broušení příčného ostří dojde k jeho ztenčení, následně pak musíme upravit i úhel hřbetu. Dbáme však na to, aby byl hrot ostří souměrný!
Pro broušení vrtáků si můžete pořídit stroj, který nazýváme bruska na vrtáky! S těmito stroji dle návodu dokážete bez problému nabrousit vrták.
Co to znamená pasivace železa?
Jde o proces, kdy se nám vytvoří na vrtáku vrstva (černá barva), která zvýší kluzné vlastnosti, tudíž zmenší tření a zvýší životnost vrtáků a také mohou být rychlejší. Chrání i před korozí. Pokud chcete znát detaily, můžete mrknout do našeho článku pasivace železa.