Závitníky

Nejprodávanější

11 915 BNE TGL U90 pl 1
ZDARMAZDARMA
Sada závitníků a oček 110ks NEO
Skladem u výrobce
Kód: 11-915
 
3 502 Kč
(2 894 Kč bez DPH)
M3 M12 sada závitníků volkel HSS G
 
3 438 Kč
(2 841 Kč bez DPH)
sada závitníků M5 12 Deluxe Volkel
 
4 813 Kč
(3 978 Kč bez DPH)
sada závitníků M3 12 PTG
 
2 016 Kč
(1 666 Kč bez DPH)
sada na opravu zavitníků M5 12 Volkel
 
2 647 Kč
(2 188 Kč bez DPH)
7 položek celkem

Cena

56117
156117

Značky

Druh závitníku

Druh závitu

Průměr závitu

Sada

Tolerance

Vymazat filtry

Položek k zobrazení: 7
ruční závitníky topex
46 Kč bez DPH
56 Kč
Kód: 14A203
ruční závitníky topex
53 Kč bez DPH
64 Kč
Kód: 14A204
ruční závitníky topex
58 Kč bez DPH
70 Kč
Kód: 14A206
ruční závitníky topex
60 Kč bez DPH
72 Kč
Kód: 14A205
14A208 BTX TGL U90 pl 1
64 Kč bez DPH
78 Kč
Kód: 14A208
14A208 BTX TGL U90 pl 1
80 Kč bez DPH
97 Kč
Kód: 14A210
14A208 BTX TGL U90 pl 1
97 Kč bez DPH
117 Kč
Kód: 14A212

Široký výběr závitníků. U nás si vybere jak profesionální řemeslník, firma, tak i naprostý amatérský kutil. Závitník je nástroj, který slouží k vyřezání či k vytvoření závitu ve vnitřním válcovém otvoru. K vyřezání vnějšího závitu na oválném materiálu nám slouží závitové kruhové očka. Dále najdete u nás strojní závitníky, tvářecí závitníky i ruční sadové závitníky. Zejména u strojního závitování má správný výběr závitníku mnoho výhod, a to především v delší životnosti či zrychlení pracovního cyklu. Výběr správného typu strojního závitníku na různé aplikace je věda, která nás baví. S výběrem rádi pomůžeme. V naší nabídce závitníků najdete i praktické balení závitníků a oček v sadách.

#ShowMore#


Pomůžeme vybrat nejefektivnější závitník pro Vaší aplikaci


V případě jakýkoliv dotazů nás můžete kontaktovat telefonicky, či emailem. Kontakty najdete zde

Proč závitovat s námi?

máme kvalitní závitníky, které máme odzkoušené ve velkých frimách vybereme to nejefektivnější řešení pro vaší aplikaci po komunikaci s vámi lze strojní závitník vyzkoušet s našim technikem zdarma široká nabídka a vytvoření konsignačního skladu jen pro vás


Ruční sadové závitníky

Jedná se o závitníky pro všeobecné použití, mají přímou drážku. Používají se hlavně pro řezání závitů ručně pomocí vratidla. Možné řezat i pomocí strojů, z hlediska ceny a času výrobního cyklu, se to finančně nevyplatí. Často se používají jen k vyčištění či k opravě poškozených závitů. Bývají v sadě většinou po 3Ks a sada závitníků obsahuje: předřezávací, řezací a dořezávací (kalibrovací) závitník. 

Sada ručních závitníků obsahuje většinou 3 kusy, každý závitník slouží k jinému účelu, pomocí proužků na stopce a zkosení, poznáme jaký použijeme k řezání závitů jako první, druhý a poslední nebo který použijeme k vyčištění. V některých případech bývají pouze v sadě 2ks. Jak závitovat a který závitník použijeme k vyčištění se můžete dočíst v kategorii Ruční sadové závitníky.

Předřezávací závitník zkosení závitu 7-10.
Řezací závitník zkosení závitu 3-5.
Dořezávací závitník zkosení závitu 1-2.

RUČNÍ ZÁVITNÍKY DIN 352 VS DIN 529

Sadové závitníky DIN529 by se neměly používat k výrobě závitů delších než 1,5xD tj. násobek 1,5 x průměr závitníku, protože by mohlo snadno dojít k prasknutí. Závitníky s DIN529 jsou kratší než DIN352. Kratší závitníky jsou z hlediska struktury a geometrie více namáhané. Dochází tak k častějšímu lámání či poškození závitových vláken než u delších závitníků.  Pro hlubší díry a v tvrdších nebo obtížně zpracovatelných materiálech vždy použijeme delší závitníky tj. DIN352. Co se týče hloubky závitování, jsou DIN352 více univerzální, bez problémů s nimi vyřežete i méně hluboké závity. V našem sortimentu krátké závitníky nenajdete.



STROJNÍ ZÁVITNÍKY

Jsou navržené pro závitování při vyšších rychlostech. Závitovat strojním závitníkem lze pomocí různých strojů, soustruhů, CNC strojů, stojanových a radiálních vrtaček, vertikálních frézek atd. Ti šikovnější z nás dokáží bez problému používat i ruční vrtačku. Vybrat strojní závitník tak, aby fungoval co nejefektivněji není úplně tak snadné, jak se může na první pohled zdát. Závisí zde na mnoha faktorech. V tomto článku jsme sepsali nejdůležitější faktory a na co si při výběru závitníku dát pozor. Naší technici vám s výběrem rádi poradí, nejlépe při návštěvě u vás.

Geometrie strojních závitníků

Závitník s lamačem třísky

Závitníky s lamačem třísky jsou nejideálnější variantou při závitování průchozích otvorů. Závitníky mají stejné rozměry jako standardní závitníky s přímou drážkou. Avšak má broušenou plochu prvních několika závitů v předem stanoveném úhlu. Geometrie těchto závitníků tlačí třísky směrem vpřed. Přímá drážka slouží k efektivnímu chlazení.

Závitník ve spirále

Spirálové závitníky (šroubovitá drážka). Funkce spirálového drážkování pomáhá při evakuaci třísek z vyvrtaného otvoru směrem nahoru. Použít tento typ drážky, lze tedy jen ve slepých otvorech. S krátkým náběhem, lze s nimi závit vyřezat až téměř ke dnu vyvrtaného otvoru. Spirálové závitníky jsou k dispozici s různými úhly drážek. Úhel drážky zvolíme dle požadované aplikace. 

 

Závitník s přímou drážkou


Přímá drážka je standardní typ závitníku, který je určen pro celou řadu různých aplikací. Jsou obzvláště vhodné k řezání materiálů tvořících krátkou třísku. Výhodou je jejich univerzálnost, řezat s nimi lze průchozí i slepé otvory. 

Tvářecí závitník

Jedná se o nejefektivnější výrobu závitu. Tvářecí závitníky nám závit neřežou ale tváří. Tváření má spoustu výhod. vyšší rychlost, vyšší životnost, beztřískové obrábění a další. Výsledkem kvalitnější závit při vyšších rychlostech a delší životností nástroje. Více o tváření se můžete dočíst v naší kategorii Tvářecí závitníky. Vyzkoušet také můžete tvářecí závitník série K-ROLL se kterými slavíme úspěchy jak v malých tak i v korporátních firmách.

DRUHY ZÁVITŮ

Existuje mnoho druhů závitů. U nás je nejpoužívanější metrický závit - M. V našem sortimentu nejdete 20 druhů závitu. Existuje jich samozřejmě mnohem více. Vyrábíme i speciální atypické závitníky podle požadavků zákazníka.

POVRCHOVÉ ÚPRAVY

Při výběru správného typu nástroje pro vaší aplikaci, je třeba vzít v úvahu také obráběný materiál, který se má závitovat. To může určit povrchovou vrstvu, která by měla být aplikována na závitník, aby se prodloužila jeho životnost.

Většina závitníků je dodávána bez povrchové úpravy. Tyto závitníky se používají hlavně na neželezné materiály nebo na oceli, na kterých nevzniká při závitování příliš mnoho tepla. Povlakem lze také zvýšit koeficient tření či kluzné vlastnosti. To se hodí na materiály, které mají tendenci se lepit. O všech povlacích, které nabízíme se můžete dočíst zde (připravujeme). V tomhle článku popíšu nejpoužívanější úpravu povrchu a to univerzální povlak TiN.

TITANIUM NITRIDE (TiN)

Jedná se o povlak se zlatavou barvou. Na závitník se nanese povlak o tloušťce jen několik mikronů. Dodává nástroji tvrdost povrchu kolem 80-85 Rockwell. Rovněž poskytuje dobrou abrazivní odolnost a následné snížení tření mezi nástrojem a obrobkem. To umožňuje závitovat při vyšších rychlostech s delší životností nástroje. Vhodné pro většinu aplikací. 

Rádi vám poradíme nejlepší závitník a povlak pro vaši aplikaci.

Rychlost závitování

Mezi nejdůležitější faktory, které určují rychlost patří:

1. Průtok chladící kapaliny
2. Kvalita mazání
3. Typ otvoru
4. Hloubka závitu
5. Obráběný materiál
6. Typ stroje


Existuje samozřejmě více faktorů, které ovlivňují rychlost závitování.

S tolika proměnnými, které ovlivňují rychlost, je nutné trochu experimentovat, abychom našli ideální podmínky a zefektivnili výrobu. S nastavením řezných podmínek vám rádi pomůžeme. 

TOLERANCE ZÁVITNÍKŮ

Nejčastěji používanou tolerancí, jsou třídy s ISO 2, 6H nebo 2B. Pro přesnější lícování, bez vůle mezi stěny závitů, se musí použít přesnější lícování třídy ISO 1, 4H nebo 3B. Rovněž jsou realizovány mezilehlé tolerance 6HX a 6GX, aplikované na typy závitníků, které ke zvýšení životnosti pracují s abrazivními materiály, jako je litina. Další aplikací mezilehlých tolerancí X je aplikace týkající se válcovacích závitníků, které vytvářejí závit pomocí procesu deformace. Například tvářecí závitníky.

Vrtáky pro závitníky

Další faktor, který určuje zejména kvalitu závitu, ale i samotný chod závitování je vyvrtaný otvor. Zejména u tvářecích závitníků se držíme pravidla čím přesnější vyvrtaný otvor, tím kvalitnější vytvořený závit.

Na tabulky vrtáků mrkněte ZDE.

Pokud u sebe nemáte tabulky a nechce se vám přes celou dílnu, existuje pravidlo, jak si během chviličky vypočítat průměr vrtáku na váš závitník.

Vrták, lze vypočítat odečtením rozteče od průměru závitu.

Např. Pro závit M20x2,5 je vrták 20-2,5mm = 17,5mm. 

U palcových závitníků lze postupovat stejným způsobem.